Iwięcin

Parafia w Iwięcinie została najprawdopodobniej założona w XIV wieku. Cystersi wznieśli tam drewnianą świątynię.  Dziś do kościoła, murowanego z cegły (z wtopionymi kamieniami), okolonego kamiennym murem, prowadzą drewniane, dziewiętnastowieczne bramy. Wieża oraz nawa kościoła pokryte są gontami dębowymi - na wieży charakterystyczny kogut metalowy (1669). Z czasów funkcjonowania opactwa bukowskiego pozostały w wyposażeniu : dzwon opatrzony  rocznikiem 1417; gotycka, drewniana szafka ścienna z XVI w. zwieńczona krenelażem i wpisaną w koło rozetą; krucyfiks z XV/XVI w., gdzie w zakończeniu ramion w kwadratowych polach odczytamy symbole czterech ewangelistów oraz chrzcielnica kamienna.

Z późniejszego czasu zwraca szczególna uwagę  malowidło olejne przedstawiające Katarzynę Marię von Bulgrin oraz niezwykła polichromia drewniana na suficie przedstawiająca "Sąd Ostateczny" z roku 1697 a także korony (sklepienia) znad ambony i chrzcielnicy oraz renesansowe ławy.

Zwiedzanie :

- w niedziele - po Mszy Św. (9.00-11.00)

- w dni robocze  - otwiera na życzenie kościelny Zygmunt Kostrzewa (094 3182 716)

lub proboszcz Parafii Dobiesław -Tadeusz Gorla (094 314-93 94)

Kontakt:

Iwięcino17, 76-004:Sianów