Drugi koncert wielkopostny – z cyklu Koncertów Czwartkowych w Muzeum

W czwartek, 11 kwietnia 2019 roku, odbył się w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie kolejny w tym sezonie koncert z cyklu Koncertów Czwartkowych, jakie rokrocznie organizowane są w pelplińskim muzeum.

Miniony koncert był drugim koncertem wielkopostnym. Wykonawcą barokowego repertuaru (utwory Georga Telemanna oraz Antonia Vivaldiego) był Kwartet Smyczkowy Solistów ARTE CON BRIO wybitnych artystów Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy i Akademii Muzycznej w Łodzi, wraz z Karoliną Makułą – mezzosopranistką.

Kwartet Smyczkowy Solistów ARTE CON BRIO koncertuje w kraju i za granicą współpracując z czołówką polskich artystów, jak również z czołowymi orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi. Zespół tworzą: Krystyna Prystasz-Przybył (I skrzypce), Marcin Pawełczyk (II skrzypce), Mirosław Przybył (altówka – szef zespołu), Agata Jarecka (wiolonczela).

Z kolei Karolina Makuła wykonała główny punkt programu koncertu: Stabat Mater Vivaldiego. Wokalistka ta ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu prof. Hanny Michalak. W latach 2017-2019 była uczestnikiem Programu Kształcenia Młodych Talentów – Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, gdzie współpracowała z pedagogami śpiewu takimi jak Izabella Kłosińska, Eytan Pessen, Matthias Rexroth oraz Olga Pasiecznik. Od sezonu 2019/2020 będzie członkiem zespołu Opera Studio we Frankfurcie nad Menem. Karolina Makuła jest laureatką wielu konkursów wokalnych, takich jak Konkurs Wokalny w Drezdenku (Nagroda Specjalna dla najlepszego mezzosopranu, 2016); Międzynarodowy Konkurs im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju (Trzy Nagrody Specjalne, 2016); Międzynarodowy Konkurs im. Jana, Edwarda, Józefiny Reszków w Częstochowie (III Nagroda, 2017); Konkurs Muzyki Kameralnej w Bydgoszczy (I Nagroda i Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie polskiej pieśni, 2017); I Nagroda za rolę Cherubina w Le Nozze di Figaro W. A. Mozarta podczas XXIV Międzynarodowego Festiwalu Operowego w Bydgoszczy.

Zapraszamy do naszego muzeum 16 maja na przedostatni w tym sezonie koncert czwartkowy – Koncert Papieski.

———-

Tekst i zdjęcia: MDP