Ocalone przez BGK

Muzeum Diecezjalne im. Bpa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego we współpracy z Biblioteką Narodową oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego serdecznie zapraszają do obejrzenia wystawy „Ocalone przez BGK” .

Wystawa opowiada o wydarzeniach związanych z uratowaniem zbioru zabytków polskiego i światowego dziedzictwa kulturowego, złożonych przed wybuchem II wojny światowej w skarbcu BGK przez Bibliotekę Narodową oraz Bibliotekę Seminarium Duchownego w Pelplinie. Obie te instytucje w obliczu zagrożenia wojennego przekazały BGK na przechowanie bezcenne eksponaty ze swoich zbiorów.

Po wybuchu II wojny światowej, kiedy warszawska centrala Banku Gospodarstwa Krajowego ewakuowała się w kierunku wschodniej granicy II RP, szczególną pieczą otoczono depozyty obydwu instytucji. Znajdowały się wśród nich bezcenne cymelia: egzemplarz Biblii wydrukowanej w XV wieku przez Johanna Gutenberga, Kazania Świętokrzyskie, Psałterz Floriański a także autografy muzyczne Fryderyka Chopina.

Mają Państwo możliwość zapoznania się z historią wojennej odysei skarbów kultury, spośród których na wystawie prezentowana jest zaledwie ich część w formie konserwatorskich reprintów i makiet.

W Muzeum Diecezjalnym wystawę będzie można oglądać od 12 lutego do 30 lipca br.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronach internetowych: Biblioteki Narodowej: www.bn.org.pl oraz Banku Gospodarstwa Krajowego: www.bgk.com.pl