„De salute animarum” – Relacja z otwarcia wystawy

W dniu 25.04.2024 w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie odbył się wernisaż wystawy „De salute animarum” – 200 lat stolicy biskupiej w Pelplinie, której kuratorkami są Lena Rydelska oraz Maria Hotel. Uroczystość otwierającą wystawę poprowadził Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie ks. Krystian Feddek. Podczas wydarzenia mieliśmy okazję wysłuchać wspaniałej muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Arte Con Brio. Na wystawie rys historyczny „200 lat stolicy biskupiej w Pelplinie” zaprezentował ks. prof. dr.hab. Jan Walkusz. Całość wydarzenia podsumował Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna. Na Wystawie zaprezentowano portrety biskupów chełmińskich rezydujących w Pelplinie od 1824 r. oraz eksponaty związane z patronami diecezji chełmińskiej i pelplińskiej (m. in. obraz Świętej Rozalii i patronek pruskich z lat 30. XVII wieku z Rezydencji Biskupiej), jak również zdjęcia i pocztówki archiwalne z XX wieku, ukazujące przedwojenny Pelplin. Ciekawym eksponatem obecnie otwartej wystawy w naszym muzeum jest kielich z fundacji bp. Piotra Tylickiego dla katedry w Chełmży z roku 1603, kielich eucharystyczny, będący darem papieża Jana Pawła II dla biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi. Wystawę będzie można zwiedzać do 15 wrześnie 2024r, na którą serdecznie zapraszamy.