Promyk nadziei (2003)

Wystawa otwarta 25 marca 2003 r. Zaprezentowano prace Nikifora Krynickiego, Stefana Szypulskiego, Mariusza Toczka  Henryka Żarskiego. Przygotowana została ona wespół z Galerią Promyk z Gdańska, promującą twórczość osób niepełnosprawnych umysłowo. Wystawa „Nikifor, Szypulski, Toczek, Żarski” jest jedną z tych, które zasługują na szczególną uwagę. Składa się ona z 55 prac czterech autorów. Trzy z nich to wypożyczone z prywatnych kolekcji dzieła sławnego na cały świat Nikifora Krynickiego (1895 – 1968), który był człowiekiem bardzo niepozornym, mającym wielkie problemy z mową i pisaniem. To on właśnie malował na krynickim deptaku, na kawałkach tektur, pudełkach, dyktach. Tworzył fantazyjne pejzaże i niesamowite wizje architektoniczne. Wiódł żebracze życie. Czasami potrafił nawet sprzedać swoje obrazy za jedną bułkę. Kiedy malarstwo jego został dostrzeżone, doczekał się ponad trzystu wystaw w wielu galeriach świata.
Drugim z autorów jest gdańszczanin Stefan Szypulski, który maluje przede wszystkim piękną architekturę i pejzaże.
Z kolei talent Mariusza Toczka odkryty został w Ośrodku Adaptacyjnym w Gdańsku Wrzeszczu. Jego malarstwo w przeważającej mierze jest czystą abstrakcją.
Czwartym z artystów, prezentujących swoje prace na tej wystawie jest Henryk Żarski. Szczęśliwym trafem był obecny na wernisażu. Henryk Żarski mieszka w Domu Pomocy Społecznej w Pakówce i nazywany jest „Nikiforem z Pakówki”, gdyż postaci na obrazach przedstawia w sposób podobny do Nikifora, otaczając je secesyjną linią i wkładając w odrealniony świat, często o tematyce religijnej. Warto wspomnieć, że 11 jego prac zakupiło Muzeum L’Art Brut w Lozannie.