Skarby Katedry Toruńskiej-wspólna tradycja, wspólne dziedzictwo (2002)

Wystawa zorganizowana przy współpracy z Parafią Katedralną w Toruniu i z Muzeum Okręgowym w Toruniu. Sięga ona do wspólnych korzeni wielowiekowej tradycji diecezji chełmińskiej, z której wywodzi się zarówno diecezja toruńska  jak i pelplińska.
Kryterium doboru eksponatów nie były wyłącznie walory artystyczne, choć wiele dzieł sztuki reprezentuje wysoki ich poziom. Za równie istotne uznano wartości historyczne, dokumentalne, związki przedmiotów z kultem, ich znaczenie dla wyposażenia świątyni, dla funkcjonowania różnych organizacji o charakterze religijnym, związanych z kościołem. Konsekwencją takiego założenia jest fakt, iż wystawa ukazuje nie tylko dzieła i wyroby dawne, ale również zabytki dziewiętnastowieczne i nowsze (XX w.). Różnorodność zgromadzonych przedmiotów jest z pewnością jej walorem. Prezentowane są wysokiej klasy dzieła plastyki średniowiecznej i nowożytnej; księgi liturgiczne, rękopisy i druki, często bezcenne dla społeczności lokalnej; aparaty kościelne. Pośród tych ostatnich, sprzęty stanowiące urządzenie ołtarza oraz naczynia liturgiczne, będące w dużej mierze dziełami złotniczymi roboty lokalnych mistrzów; zaś paramenty stanowią niezwykłej urody, bogaty i różnorodny zbiór tkanin, haftów, koronek.  Wernisażowi towarzyszył też koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Tria Smyczkowego z Tczewa.